Hej!
Si d'best. Imam par vprašanj. Kako in zakaj nastanejo afte in kako se jih odstrani? Imam ful občutljiva ušesa in ponoči slišim brnenje vtičnice. HELP, ker ne morem spat zaradi brnenja.
Hvala vnaprej in upam, da bo v Pilu.
Živijo!
Afte so plitve, običajno okrogle, na videz belkaste razjede oz. ranice na sluznici ust, ki so lahko zelo boleče oz. pekoče in se dolgo časa celijo, tudi do 10 dni in več (v primeru večjih, številnih aft tudi več tednov). Najdemo jih kjerkoli na ustni sluznici pa tudi na jeziku, dlesni ali v žrelu. Pojavljajo se pri okoli 20 odstotkih ljudi, pogosteje pri ženskah.
Točnega vzroka za njihov nastanek ne poznamo, se pa afte običajno pojavijo v obdobjih večjega fizičnega (določene bolezni, okužbe, hormonsko neravnovesje, hujši telesni napori, izčrpanost, neprespanost, po operacijah) ali psihičnega stresa za organizem. K nastanku pripomorejo tudi družinska obremenjenost, pomanjkanje vitaminov in mineralov, razne alergije, kajenje in poškodba ustne sluznice.
Afte niso nevarne in vedno izginejo same od sebe, so pa običajno precej moteče, saj lahko precej bolijo oz. skelijo in celo onemogočajo normalno prehranjevanje ali govor.
Posebnih zdravil za afte ni, se pa priporoča dosledna ustna higiena (redno ščetkanje zob in izpiranje ust z ustnimi vodicami), izogibanje kisli hrani in pijači (ta lahko še poslabša bolečino) ter ob hujših bolečinah tudi kak blag analgetik (npr. paracetamol, ibuprofen, naproksen). Nekoliko pomagajo tudi razni preparati v obliki gelov ali pršil, ki jih dobiš v lekarnah in delujejo antiseptično, protivnetno, omogočajo lažje in hitrejše celjenje ali celo omrtvičijo sluznico (slednje moramo uporabljati bolj previdno).
To, da ponoči slišiš brnenje vtičnice, mora biti res zelo moteče. Vsekakor bi bilo dobro preveriti, ali to brnenje slišijo tudi drugi člani tvoje družine ali zgolj ti. Če ga slišijo tudi drugi, gre morda za neko napako v vtičnici oz. napeljavi, kar je potem treba popraviti. Če pa ga slišiš le ti, imaš bodisi res zelo izostren sluh (boljši kot drugi domači) bodisi brnenje v resnici ne izvira iz vtičnice, ampak iz tvojega ušesa oz. možganov, čemur strokovno pravimo tinitus. Vzroki za tinitus so lahko zelo različni, od okvare sluha, strukturnih anomalij v ušesu, raznih bolezni, poškodb ušes ali glave in hormonskih motenj do duševnih motenj ali psihične preobremenjenosti. Pri slednji je največkrat problem v tem, da se ponoči, v odsotnosti drugih dražljajev iz okolice, možgani enostavno ne znajo »izklopiti« in se tako fokusirajo na dražljaje, ki jih zaznavajo, v tvojem primeru brnenje, da lahko hudo motijo ali celo onemogočajo spanec. Prvi korak bi bil obisk zdravnika, da pregleda tvoja ušesa in preveri tvoj sluh. Če zvok dejansko izvira od zunaj, lahko najprej poskusiš uporabo ušesnih čepkov. Če pa gre za tinitus, pa bi ti za začetek zvečer pred spanjem svetovala uporabo različnih psiholoških tehnik sproščanja in preusmerjanja pozornosti. Mnoge najdeš že na internetu in se jih enostavno lahko naučiš sama, lahko pa se za pomoč obrneš tudi na psihologa/psihoterapevta. Ena od možnosti, ki jo uporablja veliko ljudi, ki imajo težave s spanjem oz. z motečimi zvočnimi pojavi ponoči, je tudi nočna uporaba zvokov, ki pomirjajo in hkrati preglasijo tiste moteče – npr. zvok morskih valov, šumenje, nežna glasba itd.
Obvestila
Veliki literarni natečaj "NAJST"
Sodelujte na natečaju "NAJST," ki ga najdete v rubriki FESTIVAL!
Dogodek je del programa bralne kulture, ki ga sofinancira Javna agencija za knjigo Republike Slovenije.
AKTUALNO
Poklic: vojak
Ali veste, da je pripadnic in pripadnikov Slovenske vojske toliko, da je vojak verjetno tudi vaš ... več
PILOVA LESTVICA
GLASUJ ZA NAJ SKLADBO
Pogosta vprašanja
Oglas
KNJIŽNA LESTVICA
NAKLJUČNI VIC
Tokio
Janezek si želi z vlakom v Tokio. Živi v Spodnjem Dupleku, zato gre tam na postajo in na blagajni vpraša: „Ali imate karto za vlak za v Tokio?” Odgovorijo mu, da je nimajo in da naj gre vprašat v Ljubljano. Janezek gre na postajo v Ljubljano, vpraša če imajo karto za vlak v Tokio in ga zavrnejo, ter mu rečejo naj gre v Maribor. Janezku v Mariboru rečejo, da je nimajo in da naj gre na Dunaj. Na Dunaju Janezek končno dobi karto in se odpelje v Tokio. Tam je en teden nato pa želi iti domov. Gre na postajo in reče: „Rad bi karto za vlak za v Duplek.” Na blagajni pa mu Japonec odgovori: „Spodnji ali Zgornji?”
Obstajata dva kraja: Zgornji in Spodnji Duplek. In fora je da Japonci že vse vejo…