Ti & jaz
Bullying je še en izraz, ki smo ga prevzeli iz angleščine. Nanaša se na nasilje med mladimi, predvsem v šolskem okolju. Ker ga uporabljate vi, mladi, in ker ga uporabljajo tudi strokovnjaki, smo ga uporabili tudi mi. Pa tudi Weird, ki nam je poslala pismo, ga je zapisala.
Kaj bullying sploh je?
Bullying je, ko nekdo dobi občutek moči tako, da se spravlja nate – z besedami, dejanji ali po spletu. Je vsako vedenje, ki nekoga ponižuje, izključuje, ogroža ali mu povzroči strah. Lahko poteka na več načinov. Bullying niso samo pretepi pred šolo (čeprav je tudi to). Bullying je lahko:
- da te nekdo zafrkava zaradi videza, oblačil, obnašanja, ocen ali hobijev,
- da ti prilepijo vzdevek, ki ti ni všeč,
- da širijo o tebi izmišljotine,
- da te ignorirajo, kot da si zrak,
- da te izključijo iz skupine ali iz klepeta,
- da ti uničujejo stvari,
- da te snemajo in to objavijo za foro
- ali pa ti pošiljajo grda sporočila prek spleta.
Če se pogosto spravljajo nate in če te pri tem spravijo v stres, strah ali žalost – to ni hec. To je bullying.
Zakaj nekateri postanejo tarča?
Žrtev nasilja lahko postane kdorkoli. Pogosto gre za tiste, ki so tišji, bolj sramežljivi ali drugačni od večine – mogoče nosijo očala, so zelo veliki, zelo majhni, prihajajo iz druge države ali preprosto ne spadajo v »popularno« skupino. Toda resnica je jasna: z žrtvijo ni nič narobe. Nasilje izvira iz težav nasilneža, ne iz pomanjkljivosti osebe, ki jo napada.
Velikokrat so storilci sami negotovi, jezni, imajo težave v družini, so celo trpinčeni s strani odraslih ali pa poskušajo dobiti pozornost vrstnikov. Nekateri se pridružijo nasilju, ker ne želijo biti izključeni iz skupine ali ker mislijo, da tako postanejo »pomembni«.
A ne glede na razlog – nasilno vedenje ni opravičljivo in ima resne posledice.
Pišite nam!
Moje mnenje za naslednjo številko
12-letna Bella 24287 nam je pisala:
»Hej, všeč mi je en fant, ampak vem, da je vanj pol šole. Kdaj se mi zdi, da nimam šans, ker je on med najbolj popularnimi, js pa ne. Lahko napišete kaj o tem, kak veš, da je vate, in kako mu to poveš. Res upam, da bo pismo objavljeno v Pilu. Hvala že vnaprej.«
Kaj bi svetovali Belli 24287? Imate tudi vi enake težave? Kako veste, če je simpatija zaljubljena v vas?
Tvoje vprašanje ali mnenje:
Tvoje ime ali vzdevek:
Starost:
Vprašanje
Kako bi ocenil/a letošnje teme za Ti&jaz?
AKTUALNO
Festival Najst je uspešno zaključen!
V začetku novembra se je iztekel rok za oddajo prispevkov na literarni, stripovski in fotografski ... več
Sprejem nagrajenk in nagrajencev natečaja »Skupaj gradimo našo prihodnost«
Ministrica za zunanje in evropske zadeve Tanja Fajon je sprejela nagrajenke in nagrajence likovnega ... več
PILOVA LESTVICA
GLASUJ ZA NAJ SKLADBO
Pogosta vprašanja
KNJIŽNA LESTVICA
NAKLJUČNI VIC
Zajčje ukane
Zajček gre v Hofer in vpraša: ''Ali imate 100 korenčkovih štručk in 2.000 Korenčkovih tortic?'' In mu rečejo: ''Ne.'' Pa pride naslednji dan in vpraša: ''Ali imate 100 korenčkovih štručk in 2.000 korenčkovih tortic?'' Prodajalec odgovori: ''Da.'' Zajček pa pravi: ''Zdaj jih boste pa težko prodali!''






