Vesela šola
Dragi Vesoljci in Vesoljke! Saj vam lahko tako rečemo, kajne? Konec koncev ste doma v vesolju. Seveda predvsem na Zemlji. Zato ste Zemljani in tudi Vesoljci, tako kot je nekdo, ki živi v Mariboru, Mariborčan in tudi Štajerec. In potem Slovenec, Evropejec in tako naprej. Ena od vmesnih postaj med domačim naslovom in celotnim vesoljem je tudi Osončje.
Osončje je planetarni sistem, planetarni sistem pa so zvezda in vsi planeti, kometi in drug drobir, ki kroži okrog nje. V vesolju je mnogo planetarnih sistemov, Osončje pa je le eno. To je planetarni sistem, ki se imenuje po naši zvezdi, Soncu. Tu smo doma.
V Osončju so glavni Sonce in osem planetov. Do zdaj smo našli in poimenovali še pet pritlikavih planetov, okrog 290 lun, 2900 kometov in 1,3 milijona asteroidov.
A ko govorimo o Osončju, najprej pomislimo prav na Sonce in planete. Te včasih vidimo na nebu celo s prostim očesom, še zanimivejši pa so, če pogledamo skozi teleskop. Planeti v Osončju so lepo razporejeni v dve skupini: notranje, kamnite, in zunanje, plinaste in ledene velikane.
AKTUALNO
Festival Najst je uspešno zaključen!
V začetku novembra se je iztekel rok za oddajo prispevkov na literarni, stripovski in fotografski ... več
Sprejem nagrajenk in nagrajencev natečaja »Skupaj gradimo našo prihodnost«
Ministrica za zunanje in evropske zadeve Tanja Fajon je sprejela nagrajenke in nagrajence likovnega ... več
PILOVA LESTVICA
GLASUJ ZA NAJ SKLADBO
Pogosta vprašanja
KNJIŽNA LESTVICA
NAKLJUČNI VIC
Afrika
Janezek, naštej mi tri afriške živali.
Janezek: Lev in 2 krokodila!






