Vesela šola
Čarobna zima na krpljah, smučeh in še drugače
Snežinke v noči tiho naletavajo, pokrajina se odene v belo, veter brije okoli stavb, temperatura se spusti pod 0 °C in cestišče prekrije plast ledu. Sneg škripa pod nogami in mraz gre do kosti.
To je prizor, ki je dandanes vse redkejši. Zime so postale milejše in snežne odeje ponekod sploh ni več. Danes so hude zime taka redkost, da že običajno sneženje zmoti naše vsakdanje opravke in ovira promet. A ni bilo vedno tako … Naši predniki so že v prazgodovini izumili pripomočke za hitro in preprosto premikanje po zasneženi in zaledeneli pokrajini. Na noge so nataknili KRPLJE – posebno ovalno mrežasto pripravo, ki zaradi večje površine preprečuje, da bi se ugreznili v globok sneg. Najverjetneje so se ravno iz krpelj sčasoma razvile smuči.
V skandinavskih deželah so drsali na ledu in smučali že pred več kot 5000 leti. A ne tako kot danes – za zabavo, rekreacijo in tekmovanja. Smuči so bile namenjene premikanju po snegu, prevažanju lesa in drugega tovora ter zasledovanju in lovljenju živali. Ostre drobce živalskih kosti so namestili na podplat čevlja in si s takšnimi prazgodovinskimi drsalkami olajšali premikanje po ledu.
Več na učni poti: http://ucnepoti.veselasola.net/skupno/carobna-zima-na-krpljah-smuceh
Vprašanje
Kako ocenjuješ rubriko Šport?
AKTUALNO
Likovni in video natečaj: Skupaj gradimo našo prihodnost
Letos 24. oktobra praznujemo 80 let ... več
PILOVA LESTVICA
GLASUJ ZA NAJ SKLADBO
Pogosta vprašanja
KNJIŽNA LESTVICA
NAKLJUČNI VIC
Kamela
Kamelji mladič vpraša očeta:»Očka zakaj imamo na hrbtu dve grbi?« »Zato, da imamo dovolj vode, ko gremo skozi puščavo.« »Očka, zakaj imamo tako velike trepalnice?« »Zato, da nam ne nese peska v oči ko, hodimo po puščavi.« »Očka, zakaj imamo kopita na nogah?« »Zato, da se ne ugreznemo v pesek, ko hodimo po puščavi.« »Očka, kaj pa potem delamo v živalskem vrtu?«






