Dober dan!
Ne bom razlagal, kako dobra zdravnica si, ker to itak že veš. Imam en problem in sicer imam težave z želodčno kislino (refluks). Kaj lahko naredim, da ne bo tako nadležno? Mama mi je kupila zdravilo v obliki suspenzije, ki pa ne pomaga zelo. Pišem vam prvič in upam, da mi odgovorite.
Živijo!
Želodčno-ezofagealni reflux (GERB) je pogosta in nadležna težava, za katero je značilno čezmerno izločanje želodčne kisline in zatekanje te kisline iz želodca po požiralniku navzgor, celo do žrela. Simptomi GERB-a so običajno spahovanje, občutek kisline v ustih/žrelu, občutek cmoka v žrelu, pekoč občutek za prsnico, kašelj, napihnjenost. Tipična bolečina v žlički oz. zgornjem delu trebuha, ki je sicer značilna za vnetje želodčne sluznice in rano na želodcu, je lahko prisotna ali pa tudi ne.
Obstajajo številni ukrepi, ki pomagajo pri zmanjševanju težav zaradi GERB-a – dvig vzglavja (ampak ne le blazine, najbolje je podložiti vso zgornjo polovico postelje za približno 15 stopinj), izogibanje določeni hrani in pijači, ki stanje slabša (kisla in pekoča hrana, gazirane pijače, čokolada, kava, tobak, alkohol, močne začimbe, dimljena hrana, sveže sadje in zelenjava – zlasti tiste vrste, ki vsebujejo več kisline – agrumi, paradižnik, paprika ...), razporeditev hrane v več manjših obrokov dnevno, izogibanje počivanju/ležanju po obroku, zaužitje zadnjega obroka vsaj dve uri pred spanjem ter čim manj sklanjanja ali dela v sklonjenem položaju. Če vsi ti ukrepi ne delujejo, obstajajo tudi zdravila za lajšanje in preprečevanje GERB-a. Obstajajo t. i. antacidi (rupurut), ki zgolj nevtralizirajo odvečno želodčno kislino in tako zmanjšujejo simptome, ter inhibitorji protonske črpalke, ki tako lajšajo simptome kot tudi zdravijo oz. zmanjšujejo čezmerno izločanje kisline. To sta npr. nolpaza ali acipan, za katera vidimo oglase tudi v medijih. V manjšem odmerku (20 mg) lahko ta zdravila kupimo brez recepta, za večji odmerek (40 mg) pa potrebujemo recept. Če so težave z GERB-om bolj izrazite in dlje trajajoče, običajno predpišemo večji odmerek, lahko celo dvakrat dnevno za vsaj nekaj tednov. Če po tem ne pride do izboljšanja ali pa so prisotni kakšni hujši simptomi (bruhanje, kri v bruhanju, črno blato, hude bolečine), ki bi lahko kazali, da je prisotna tudi kakšna ranica na sluznici želodca/požiralnika, svetujemo čim prej dodatne preiskave, kot je npr. gastroskopija.
Obvestila
Veliki literarni natečaj "NAJST"
Sodelujte na natečaju "NAJST," ki ga najdete v rubriki FESTIVAL!
Dogodek je del programa bralne kulture, ki ga sofinancira Javna agencija za knjigo Republike Slovenije.
Vprašanje
Kako vam je všeč septembrski Pil?
AKTUALNO
Kaj imata skupnega Tina Maze in Ana Praznik
Tina Maze in Ana Praznik sta uspešni in znani Slovenki, ki jima je skupno tudi, da sta bili ... več
PILOVA LESTVICA
GLASUJ ZA NAJ SKLADBO
Pogosta vprašanja
Oglas
KNJIŽNA LESTVICA
NAKLJUČNI VIC
Janezek in kolo
Se je Janezek s kolesom vozil okoli hiše, pa je prvi krog rekel: "Mami, glej brez rok se peljem!"
Pa je drugi krog rekel: "Mami, glej brez nog se peljem!"
Pa je prišel tretji krog in je rekel: "Mami, glej brez zob se peljem!"