Vesoljske smeti
7
Ko slišimo besedo smeti, največkrat pomislimo na smeti v morju, kante za smeti pred hišo, koš za smeti... Večina misli, da so smeti le na Zemlji, a se moti. So tudi v širnem vesolju, ki nas obdaja. Na milijone delcev, ki nas ogrožajo, bolj kot si mislimo leti par tisoč kilometrov nad našimi glavami s hitrostjo 28.000 km/h. Torej lahko Zemljo obkrožijo v 90ih minutah.
Malokdo se zaveda njihove nevarnosti, ki ni zanemarljiva, še manj pa se zavedamo tega, kako nastanejo in tam ostanejo za vedno.
Vesolje smo začeli smetitileta 1957, z iztrelitvijo Sputnika 1. Iztrelila ga je takratna Sovijetska zveza (današnja Rusija). Ob iztrelitvi Sputnika 1, smo se začeli zavedati, koliko neodkritega je še pred nami. Na milijone in milijone kilometrov, ki jih (še) moremo raziskati. A v vesolje nismo prinesli le astronavtov in raket, temveč še kaj drugega, kar tja ne sodi.
Velja pravilo: Kar s sabo prineseš, tudi odneseš. Ampak učtno to pravilo ne velja v vesolju, ker če bi o vesoljskih smeteh ne bi bilo ne sluha, ne duha. Ko se raketa iztreli, iz nje odpadejo neuporabni deli in prazni rezevroarji za gorivo. Ti tam ostanejo za vedno. A odpadni deli raket še zdaleč niso edini, ki tičijo v vesolju. Potem so še tam odsluženi (nedelujoči) sateliti... Zdaj pa nastopi največja težava - trki smeti. Ko se dve (ali več) smeti zaleti, nastane na tisoče malih delcev. Lahko bi rekli, da so ti še bolj nevarni, kakor veliki deli smeti.
Znanstveniki ocenjujejo, da bo čez par let v vesolju toliko smeti, daljudje ne bodo (bomo) mogli več poleteti v vesolje. Preprosto - smeti bodo uničile raketo. Raketa se pa smetem ne bo mogla izognit, saj jih je toliko. To imenujemo Kesslerjev sindrom. Ta sindorom si je iizmislil Nasin znanstvenik Donald Kessler. Da ne bi več morali potovati v vesolje ni edina posledica vesolskh smeti. Ko bodo smeti učile (oz. razbile) naše satelite, ti ne bodo več morali oddajati signala kot je GPS (navigacija), poleg tega pa tudi televizija ne bi delovala (programi).
Vesoljske smeti krožijo na višini 300 do 35.786 km nad Zemljo. A ne glede na vse, tudi smeti, ki so 330kilometri nad nami, pa tudi smeti, ki so 2550kilometri nad nami nas ogrožajo. Kako? V večini ogrožajo astronavte in njihove rakete. Že nemalokrat se je zgodilo, da so se astronavti morali spretno izogibati tem smetem, bili pa so tudi v kritični nevarnosti. Nas pa ne ogrožajo fizično (ne morajo pasti na našo glavo, saj bi v naši atmosferi smeti zgorele), ampak bi uničile internetno povezavo (internet, televizijska mreža, navigacija...), brez vremeskih satelitov vremenarji ne bi mogli napovedovati vremena, 'ujeti' bi bili na Zemlji - sicer smo nekateri že zdaj.
Torej, prav bi bilo, da ob besedi smeti pomislimo tudi na vesoljske smeti - tudi te so več kot pomembne.
*i*VIR: francoska dukomentarna oddaja: Vesolje smeti*i*
Veseli šolka
Malokdo se zaveda njihove nevarnosti, ki ni zanemarljiva, še manj pa se zavedamo tega, kako nastanejo in tam ostanejo za vedno.
Vesolje smo začeli smetitileta 1957, z iztrelitvijo Sputnika 1. Iztrelila ga je takratna Sovijetska zveza (današnja Rusija). Ob iztrelitvi Sputnika 1, smo se začeli zavedati, koliko neodkritega je še pred nami. Na milijone in milijone kilometrov, ki jih (še) moremo raziskati. A v vesolje nismo prinesli le astronavtov in raket, temveč še kaj drugega, kar tja ne sodi.
Velja pravilo: Kar s sabo prineseš, tudi odneseš. Ampak učtno to pravilo ne velja v vesolju, ker če bi o vesoljskih smeteh ne bi bilo ne sluha, ne duha. Ko se raketa iztreli, iz nje odpadejo neuporabni deli in prazni rezevroarji za gorivo. Ti tam ostanejo za vedno. A odpadni deli raket še zdaleč niso edini, ki tičijo v vesolju. Potem so še tam odsluženi (nedelujoči) sateliti... Zdaj pa nastopi največja težava - trki smeti. Ko se dve (ali več) smeti zaleti, nastane na tisoče malih delcev. Lahko bi rekli, da so ti še bolj nevarni, kakor veliki deli smeti.
Znanstveniki ocenjujejo, da bo čez par let v vesolju toliko smeti, daljudje ne bodo (bomo) mogli več poleteti v vesolje. Preprosto - smeti bodo uničile raketo. Raketa se pa smetem ne bo mogla izognit, saj jih je toliko. To imenujemo Kesslerjev sindrom. Ta sindorom si je iizmislil Nasin znanstvenik Donald Kessler. Da ne bi več morali potovati v vesolje ni edina posledica vesolskh smeti. Ko bodo smeti učile (oz. razbile) naše satelite, ti ne bodo več morali oddajati signala kot je GPS (navigacija), poleg tega pa tudi televizija ne bi delovala (programi).
Vesoljske smeti krožijo na višini 300 do 35.786 km nad Zemljo. A ne glede na vse, tudi smeti, ki so 330kilometri nad nami, pa tudi smeti, ki so 2550kilometri nad nami nas ogrožajo. Kako? V večini ogrožajo astronavte in njihove rakete. Že nemalokrat se je zgodilo, da so se astronavti morali spretno izogibati tem smetem, bili pa so tudi v kritični nevarnosti. Nas pa ne ogrožajo fizično (ne morajo pasti na našo glavo, saj bi v naši atmosferi smeti zgorele), ampak bi uničile internetno povezavo (internet, televizijska mreža, navigacija...), brez vremeskih satelitov vremenarji ne bi mogli napovedovati vremena, 'ujeti' bi bili na Zemlji - sicer smo nekateri že zdaj.
Torej, prav bi bilo, da ob besedi smeti pomislimo tudi na vesoljske smeti - tudi te so več kot pomembne.
*i*VIR: francoska dukomentarna oddaja: Vesolje smeti*i*
Veseli šolka
Odgovori:
Zabaven odgovor
Najboljši odgovor
Super odgovor
Dober odgovor
Odgovor
Neprimeren odgovor
Nerazumljiv odgovor
uuu lovam<333 to bi lahko pod blog pisala
meni se zdi najbolj tak pač ko pomislim da je vse to (onesnaževanje...) naredla naša vrsta, pa da morejo vsi drugi organizmi to trpet pa niso nič naredli
meni se zdi najbolj tak pač ko pomislim da je vse to (onesnaževanje...) naredla naša vrsta, pa da morejo vsi drugi organizmi to trpet pa niso nič naredli
1
Zdravooo! Hvala, za pohvale. In, ja, se strinjam z napisanim. :) Tvoj komentar mi ogroomno pomeni. :D
Zabaven odgovor
Najboljši odgovor
Super odgovor
Dober odgovor
Odgovor
Neprimeren odgovor
Nerazumljiv odgovor
rada bi ti povedala, da so mi tvoje objave zelo vsec, ker velikokrat pogresam kaksno informativno in poucno objavo kot je ta :) kar tako naprej !!
(se strinjam s @frog_431, mogoce bi lahko drugic take objave pisala pod blog, res je kvalitetna)
(se strinjam s @frog_431, mogoce bi lahko drugic take objave pisala pod blog, res je kvalitetna)
1
Hej! Res ne morem ti povedati, koliko mi tvoje mnenje pomeni. Hvalaaa stokrat. Z veseljem bom nadaljevala, in ja - bom naslednjič pisala pod blog.
Še enkrat hvaalaaa
Še enkrat hvaalaaa
Zabaven odgovor
Najboljši odgovor
Super odgovor
Dober odgovor
Odgovor
Neprimeren odgovor
Nerazumljiv odgovor
Res fajn da pišeš o takih stvareh, ker se res malo ljudi zaveda take stvari. In res je važno da mi, najstniki to vemo, ker bomo čez 30 let živeli v takem svetu, kot ga ustvarjamo.
2
Zabaven odgovor
Najboljši odgovor
Super odgovor
Dober odgovor
Odgovor
Neprimeren odgovor
Nerazumljiv odgovor
Hello res ja strinjam se s tabo. Bogo vesolje ker so tudi v njem smeti. Drugače zelo dobro pišeš. Sami naslednjič bi lahko bilo malo bolj prehgedno in barvno:hugging::hugging:
1
Hvalaaa za komentar. Nisem želela uporabljati preveč barv, saj me je že pisanje tako ali tako izčrpalo. Bom pa naslednjič poskusila malo bolj pregledno, hvaalaaaa.
Zabaven odgovor
Najboljši odgovor
Super odgovor
Dober odgovor
Odgovor
Neprimeren odgovor
Nerazumljiv odgovor
ooooo hell nah, vedno sm si to mislila<333 vedela sem da nisem edina :kissing_heart::sob::pray:
0
Moj odgovor:
Dipiki
potrebuje pomoč ali nasvet v
Svetovalnica
Snap
zakaj me en fant ne doda na snapu ce me v soli gleda in sva ze velikokrat nardila eye contact? a mogoce ker sem starejsa za eno leto?
Vprašanje
Letos smo malo drugače zastavili rubriko Spletne zvezde. Kako ti je všeč?
Bolj mi je všeč ko prej.
(38)
Enako kot prej.
(37)
Raje imam intervjuje s spletnimi zvezdami.
(29)



Pilov blog